A vetőmag termeltetésben széles kínálat áll azok rendelkezésére, akik a partnereinknek mondhatják magukat. A termelés kiterjed a pohánka növényre is.

Mi az a pohánka?

A  pohánka (Fagopyrum esculentum) egyike azoknak az ismert haszonnövényeknek, amiket több területen is fel tudnak használni. Gyakori a zöldtrágya előállításához használt növények között, de feltűnik az élelmiszerek és a gyógynövények sorában is.

A pohánka vagy más néven hajdina elsősorban gabonanövényként ismert, de alapvetően a keserűfűfélének számít. Külsőre zöld szárakkal rendelkező, pirosas színű, szív alakú levelekkel jellemezhető növényről van szó. Esernyő virágok díszítik, amik fehér, illetve rózsaszínes színeket kaptak.

A pohánka termesztésének feltételei

A pohánka jellegzetesen gyorsan növekszik, ennek köszönhetően viszonylag rövid tenyészidővel rendelkezik, átlagosan 90–130 nappal. Természetesen a tenyészidő több tényezőtől is függ, az egyik a vetési idő, a másik pedig a növény pontos fajtája. Miután a mag kicsírázott és kikelt, bő negyven nap múlva már virágzik is.

A háromszög forma kis magjait hetven nap feltétel meg tudja hozni. Ennek alapján nem meglepő, ha a pohánka termeltetése gyakori, mert ideális körülményeket lehet teremteni a kedvező tulajdonságokkal rendelkező növénynek.

A pohánka fejlődése a többi növényhez hasonlóan erősen függ az időjárástól, de a termelékenységét befolyásolja a tenyészidőszak hossza is. Mit lehet tudni ennek a növénynek az ellenállóságáról? Mivel könnyen termeszthető, nem meglepő, ha azt állítjuk, hogy szívós növény. Szívósságának köszönhetően eredményes a termesztése.

Jól tűri például a szárazságot,de érdemes a vetési idejét megfontoltan kijelölni, mert a várható csapadék mennyisége befolyásolja a sikerét. A legtöbb típusú talajon sikeresen terem, de arra ügyelni kell, hogy a túl kötött talajt nem kedveli. A nagy levelei miatt a gyomosodást megakadályozza. Lényeges, hogy kifejezetten érzékeny a fagyokra, ezért a pohánka csak meleg évszakban, májustól vethető.

Tel:+36 20 444 83 84
E-mail:masa.beata@hungarofarm.hu